When You Can Live Forever. What Do You Live For?

*SILVANUS - Lesy & Stáda*

8. července 2010 v 15:59 | Anya |  Římští Bohové
Silvanus byl římský bůh lesů a stád, v pozdějších dobách také bůh hranic a mezí.

Původně byl ochráncem lesních stromů a lesů, což byla jedna z funkcí starého římského boha Fauna, kterou od něho později převzal jako samostatné božstvo. Protože dobytek se pásl hlavně v lesích, stal se i ochráncem stád, a protože lesy tvořily zpravidla hranice mezi obcemi a kmeny, stal se i bohem hranic. Jako lesní bůh splýval někdy s Pánem a jako bůh hranic zčásti s Terminem. Postupem doby se jeho působnost rozšiřovala i na ochranu ovocných stromů, vinohradů a zemědělství vůbec. Nakonec se stal oblíbenějším a uctívanějším bohem než Faunus.

Silvanus bylo i jedno ze starých přijmení boha Marta, který byl původně také bohem les a polí. Když se Mars stal z prostého venkovského boha bohem války a ochráncem Říma, zůstalo mu toto přijmení jen v modlitebních a obětních formulích.

Zdá se, že Silvanus byl bůh etruského původu, uctívaný od dávných dob též Latiny a jinými italskými kmeny. V starších dobách neměl zvláštní svatyně, ani chrámy. Rolníci mu však stavěli sochy, a to zpravidla vždy tři: jednu před domem, druhou na dvoře nebo uprostřed usedlosti, třetí na nejvzdálenější hranici pozemku. Chrám mu dal postavit až císař Traianus na Aventinu (po roce 100 n. l.).

Silvanových vyobrazení se zachovalo poměrně málo a na nevysoké umělecké úrovni. Má na nich zpravidla podobu starého venkovana, ozdobeného věncem z větviček borovice a držícího nůž a ovocné plody.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama