When You Can Live Forever. What Do You Live For?

*SATURNUS - Setba & Rolnictví

8. července 2010 v 19:36 | Anya |  Římští Bohové
Saturnus je starý římský bůh setby a rolnictví, později ztotožňovaný s řeckým Kronem.

U Římanů se těšil od nejstarších dob velké vážnosti a úctě; nezměnilo se to ani potom, když ho pod vlivem řeckých mýtů formálně ztotožnili s nepříliš vlídným Kronem. Považovali ho za zakladatele nového společenského řádu na světě. Naučil prý lidi, kteří byli původně kočovníky, obdělávat půdu a pěstovat obilí, sázet ovocné stromy a vinnou révu, budovat společná sídla a kromě jiného zejména řídit se zákony, které jim sám dal.

Tento veliký pokrok lidstva uskutečnil Saturnus podle římských mýtů přímo v Itálii, kam se dostal hned potom, když ho jeho syn Jupiter (Zeus) svrhl z nebe. Dobu jeho vlády velebili Římané jako "zlatý věk lidstva".


Saturnovou manželkou byla bohyně Ops, ztotožněná později s řeckou Rheiou. V starých římských mýtech se o jejich potomcích nemluví. Pod vlivem řeckých mýtů se jim připisovali potomci Jupiter a Juno. Zhruba od počátku našeho letopočtu se stal Saturnus u Římanů také bohem, který zosobňoval čas. Vedl je k tomu pravděpodobně souzvuk jména Kronos s řeckým "chronos", tj. čas.

Vzpomínka na zlatý věk Saturnovy vlády se slavila v Římě až do dob křesťanství, jež v něm vidělo pohanskou obdobu biblického ráje. Hlavní slavnosti k Saturnově poctě (saturnálie) se konaly v druhé polovině prosince. Trvaly až týden a na jejich konci, na svátek Saturnovy manželky Opy, dostávali otroci na jeden den symbolicky svobodu, neboť v zlatém věku nebylo pánů ani sluhů. Úřady a obchody byly o těchto svátcích zavřeny a příbuzní a známí si dávali navzájem dárky jako u nás o Vánocích.

Saturna zobrazovali Římané zpravidla jako starého muže se srpem nebo zahradnickým nožem v ruce; známe ho tak zejména z drobných sošek z císařských dob (téměř ve všech antických sbírkách). Největší chrám měl na Foru před vchodem na Kapitol. Podle tradice byl zasvěcen už roku 489 př. n. l. a později několikrát přestavěn (naposledy roku 30 př. n. l.); osm jeho iónských sloupů stojí dodnes. V sklepeních tohoto chrámu byla uchována státní pokladna (aerarium Saturni). Jiný Saturnův chrám v Římě dal z Augustovy iniciativy postavit senátor Munatius Plancus.
Saturna svrženého Jovem vrátili na nebe už starověcí astronomové. Jeho jménem nazvali poslední planetu Slunce, kterou můžeme vidět ještě bez dalekohledu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 žužu žužu | 4. října 2010 v 17:11 | Reagovat

toje super stranka,ale nenitu napsáno proč se po nem pojnenovala planeta :-(

2 kyklop kyklop | 30. května 2012 v 15:32 | Reagovat

je pravda že požíral děti??? 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama