When You Can Live Forever. What Do You Live For?

DÉMON - Nadpřirozená bytost nebo síla

15. dubna 2010 v 14:13 | Anya |  Řečtí Bohové
Démon řec. Daimón, lat. Daemon byl nadpřirozená bytost nebo síla, která má vliv na život člověka, též nižší božstvo.

Za démony se považovaly obvykle bytosti neurčité povahy, ve kterých si lidé ztělesnili různé přírodní i nadpřirozené síly, jež podle jejich víry zasahovaly do lidského života, resp. spoluutvářely osud. Považovali je za bytosti stojící na přechodu mezi bohy a lidmi, a jelikož sil, jež stělesňovaly, bylo mnoho, vytvořili si i mnoho démonů. Mohli být dobří (agathodaimóni) nebo zlí (kakodaimóni) zvláštní jména zpravidla neměli. Největší úctě se těšil ochranný démon domu; přinášela se mu též zpravidla po jídle oběť úlitbou vína nebo vody. Proti zlým démonům se lidé chránili záříkáváním a amulety.

Démony se nazývaly též různé nižší božské bytosti, které žily v horách, roklích, jeskyních atd. Nejvýznamější z nich byli Korybanti a Kúreti, kteří prý vyrostli ze země po dešti, a Daktylové, naši pidimužíci. Do řeckých mýtů a bají se dostali z východních zemí a na vyobrazeních se s nimi setkáváme nejčastěji jako s průvodci bohyně Kybely.

Víra v démony byla lidového původu a měla zřejmě velmi staré a hluboké kořeny. Hlavní zájem se soustřeďoval na otázku, jak lze využít nebo zneškodnit jejich působení. Názory na ně, zejména na jejich charakter a funkci, byly různorodé. Sókratés například nazýval "daimoniem" vnitřní božský hlas, který ho varoval před nesprávným jednáním, tj. něco jako svědomí. Mnozí je prohlašovali také za prostředníky mezi bohy a lidmi, za duchovní průvodce lidí, v pozdějších dobách zejména za původce zla. Křesťanstvo je ztotožňovalo jednak s "pohanskými bohy", jednak s "padlými anděly", nakonec s ďábly z pekla. Jejich jméno dodnes nezaniklo; označují se jím zloduchové, svůdcové k nepravostem, skřítkové a jiní "démoni".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 CHI CHI CHI CHI | 5. dubna 2013 v 17:42 | Reagovat

:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama