When You Can Live Forever. What Do You Live For?

Březen 2009

HYMÉN - Sňatek

1. března 2009 v 14:28 | Anya |  Řečtí Bohové
Hymén řec. též Hymenaios, lat. Hymen nebo Hymenaeus, bůh sňatku a ochránce manželství.

Kdo byli jeho rodiče, se přesně neví; podle jedné verze byl synem boha Apollóna a některé z Múz (Kalliopy, Úranie nebo Terpsichory), podle jiné byl jeho otcem bůh Dionýsos a matkou bohyně Afrodíta. Nejistý původ však nevadil, aby ho lidé ctili, zejména milenci a novomanželé. Žádná antická svatba se neobešla bez písně na jeho počest. Jeho jméno zobecnělo a znamenalo svatební píseň nebo svatbu.

O Hyménovi se zachovala též pověst, že původně nebyl bohem, nýbrž chudým athénským mladíkem, který se zamiloval do krásné a bohaté dívky. Když mu její rodiče bránili, aby se s ní setkával, převlékl se za ženu a doprovázel ji k slavnosti na počest bohyně Démétry. U Eleusíny přepadli však průvod piráti a unesli všechny dívky i s Hyménem na daleký ostrov. Tam pak svůj úspěch oslavili hostinou, na které se do němoty zpili. Hymén využil příležitosti, zmocnil se meče a piráty pobil. Poté se vrátil do Athén a prohlásil, že přivede všechny uloupené dívky, dostane-li tu svou za manželku. Na nátlak veřejnosti mu to její rodiče slíbili, a když splnil svůj slib, splnili jej rovněž. Byl pak tak šťastný a žil v tak šťastném manželství, že se o tom pělo na všech svatbách. Nakonec ho přijala bohyně Afrodíta i s jeho manželkou do své družiny a vymohla si od Dia, že ho povýšil na boha.

V mýtech se setkáváme také s thráckým pěvcem svatebních písní Hymenaiem. Byl považován rovněž za syna jedné z Múz (Úranie nebo Terpsichory) U Římanů měl Hymén svůj protějšek v bohu svatby Talassiovi.