When You Can Live Forever. What Do You Live For?

THEMIS - Zákonný pořádek

28. dubna 2008 v 16:47 | Anya |  Řecké Bohynĕ
Themis byla bohyně zákonného pořádku, byla dcerou boha nebe Úrana a bohyně země Gaie.
Themis, z chrámu Nemesis, Rhamnous, Attika, označena jako Chairestratova socha, asi 300 př. n. l.

Svou významnou funkci dostala od nejvyššího boha Dia, který ji miloval stejně jako svou manželku Héru (ale prý dřív). Měla s ním šest dětí: tři Moiry, které se staly bohyněmi osudu, a tři Hóry, bohyně ročních období a zákonosti v přírodě i společnosti. Jednou z těchto Hór byla Diké, bohyně spravedlnosti; stála proto s Themidou u Dia vždy, když usedl na svůj zlatý trůn k výkonu soudcovské moci. Jejich společná přítomnost byla výrazem skutečnosti, že zákonný pořádek a spravedlnost jsou často dvě věci, ale u správného rozsudku musí splývat v jedno. (Římané, důslední právníci, spojili proto Themidu a Diku v jednu bohyni Justitii.).

Podle některych autorů měla Themis kromě svých dcer s Diem i dva syny s Titáanem Iapetem, a to Prométhea a Epiméthea. Za jejich matku se však čcasto považzuje i Ókeanovna Klymené.

Themidiny atributy, váahy a meč (převzatée takée Justitii), jsou známy a používány dodnes. Zdobí soudní budovy a jednací síně soudu v Evropě, Americe a Austrálii, má je ve znaku i Interpol.

Themis je také jméno jedné nymfy a jedné královny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama