When You Can Live Forever. What Do You Live For?

TALÓS - Obr

25. dubna 2008 v 12:03 | Anya |  Příšery
Talós lat. Talas byl měděný obr, který chránil z rozkazu nejvyššího boha Dia říši krétského krále Minoa.

Byl nejen nesmírně silný, ale i rychlý, protože třikrát denně obešel celé její hranice. Lodě nežádoucích cizinců zaháněl kameny, které uměl házet do velké dálky. Když někdo vystoupil proti jeho vůli na břeh, vyčkal, až si rozdělal oheň, pak do něj skočil, rozpálil se do žhava a smrtonosným objetím ho zahubil. Krev měl prý z olova, a aby mu nevytekla, měl žílu uzavřenu měděným hřebem na kotníku. O jeho rodičích není nic známo, ale zdá se, že ho vytvořil bůh ohně a kovářství Héfaistos. Podle jedné verze ho přivedl na Krétu sám nejvyšší bůh Zeus, aby tam střežil jeho milenku Európu; ta ho pak darovala Minoovi. Podle druhé verze daroval ho z Diova rozkazu Minoovi Héfaistos. Jinak se pověsti shodují v tom, že sídlo měl uprostřed Kréty ve Faistu.

Svou funkci plnil Talós poněkud přehnaně, protože neuměl přemýšlet, ale jen poslouchat. To se mu také stalo osudným. Když se cestou z Kolchidy zastavili na Krétě Argonauté, aby se zásobili pitnou vodou, odmítl jim vydat povolení k přistání. Marně ho jejich vůdce Iason přesvědčoval, že jde o výjimečný případ a že jsou ve stavu nouze, kdy se i nejpřísnější rozkazy musí posuzovat blahovolně. Marně ho také ubezpečoval, že Argonauté z Kréty ihned odplují. Protože nebylo jiné pomoci, Iasonova manželka Médeia svým kouzlem způsobila, že z ní nespustil oči. Když potom hledal kámen, který by hodil na loď, zakopl o skálu, upadl a víc už nevstal. Argonauté pak zjistili, že si vyrazil hřeb, který mu uzavíral žílu, takže vykrvácel a zemřel.

Už ve starověku se vyskytly pokusy o racionální vysvětlení tohoto mýtu. Talós byl prý soudce, který obcházel krétská města, aby na místě rozhodoval spory občanů podle zákonů, které nosil s sebou na velké měděné desce.

Jmenovcem Talóa byl synovec athénského umělce a vynálezce Daidala.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik Vám je roků

Méně než 15 40.8% (111)
15 - 18 24.6% (67)
19 - 25 17.3% (47)
26 a více 17.3% (47)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama