When You Can Live Forever. What Do You Live For?

SFINX - Příšera

28. dubna 2008 v 11:23 | Anya |  Příšery
Sfinx lat. Sphinx byla obluda s ženskou hlavou, lvím tělem a ptačími křídly, dcera stohlavého obra Tyfóna a jeho ženy Echidny.
Žila na hoře Sfingiu u Théb a obtěžovala tam lidi otázkou, kterou ji daly Múzy: "Kdo chodí ráno po řtyrech, ve dne po dvou a večer po třech nohou, a přitom po třech nebo čtyrech pomaleji a neobratněji než po dvou?" Kdo tuto hádanku nerozluštil, padl za obět jejím drápům. Rozsápala tak mnoho lidí, mezi nimi i urozených Thébanů, kteří se snažili své město od ní osvobodit. Nakonec se však našel muž, který Sfinze odpověděl: "Je to přece člověk! Za rána svého života leze neobratně po čtyrech, ve dne dospělého věku chodí po dvou, v podvečer života se pro slabost opírá o hůl, jež je mu třetí nohou!" Byl to Oidipus, pozdější thébský král. Sfinx se po jeho odpovědi vrhla ze skály do moře, neboť osud ji určil, že rozluštění hádanky nepřežije.

Do řeckých mýtů se dostala Sfinx z Východu. Na vytvoření její podoby měly pravděpodobně vliv asyrsko-babylonské sochy okřídlených býků s lidskými hlavami a zejména egyptské sochy králů v podobě ležících lvů, které se jmenovaly "Sešep-anch" (tj."živý obraz" nebo "obraz živého panovníka"), z čehož vznikl i řecký název sfinx. U Egypťanů mívaly sfingy individuální rysy krále; hlavu měla zpravidla pokrytou královskou rouškou. Egyptské sfingy zobrazovaly povětšině mužské bytosti, neměly křídla a nedávaly žadné hádanky. Řecká Sfinx měla vždy podobu ženy a byla symbolem záhadnosti a zhouby.

Sfinx je jedním z nejstarších známých výtvorů lidské fantazie a umění. Nejslavnější její socha, Velká sfinx na pyramidovém poli u Gízy, je vysoká 20 metrů a od předních tlap k ocasu měří 57.3 metrů. Pochází z 26. stoleti př. n. l. a zobrazuje krále 4. dynastie Chafrea (Chefréna), ztotožněného s egyptským bohem slunce v podobě lva. Několik tisíciletí jsou staré i tiséce jiných egyptských a pak také řeckých a římských sfing.

Sfinga z Aiginy
Sfinga z Naxosu v Delfách
Váza se Spinx
Thébská Sfinx
Oidipus a Sfinx
Oidipus a Sfinx, Muzeum ve Vatikánu.
Talíř se Sfinx, Britské Muzeum
Oidipus a Sfinx, Louvre
Sfinx, Louvre
Oidipus a Sphinx , Gustave Moreau
Oidipus a Sphinx, Ingres
Rytina Sphinx, řešení hádanky v pozadí
Napoleon a Sfinx
Egyptská Sfinx, Louvre
Sphinx, Madrid, Park El Capricho
Perská Sfinx
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jocas jocas | 14. října 2008 v 18:03 | Reagovat

Proč nepíšeš s diakritikou? Mimochodem náš zajímavou zálibu, takovou jsem u nikoho ještě nezažila.

2 Anya Anya | E-mail | Web | 22. října 2008 v 10:16 | Reagovat

no když jsem začala tenhle blog tak jsem byla v anglii a jaksi jsem neměla klávesnici s diakritikou, teď jsem už doma, tak to píši správně, časem až budu mít čas a chuť ty starý články začnu opravovat, zatím sorry no

3 Si Si | E-mail | 13. ledna 2012 v 16:27 | Reagovat

K anketě - Hledala jsem neco o římských bozích :-D máš fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama