When You Can Live Forever. What Do You Live For?

SELÉNÉ - Měsíc

28. dubna 2008 v 19:45 | Anya |  Řecké Bohynĕ
*****Moje nejoblíbenější bohyně ze všech je bohyně měsíce Seléné*****

Seléné, latinsky Luna, je řeckou bohyní měsíce, je dcerou Titána Hyperíona a jeho manželky Theie, jejími sourozenci jsou bůh Slunce Hélios a bohyně ranních červánků Éós.
Byla nejen bohynní, ale i zosobněním Měsíce; když se na nebi objevila v plné kráse, bledly před ní všechny hvězdy. Seléné je obvykle zobrazována se srpkem měsíce. Svou pouť po obloze konala na nebeském voze, který se na rozdíl od vozu boha slunce Hélia pohyboval pomalu, protože ho táhli jen dva koně nebo mezci (či dokonce krávy). Její velikou láskou byl krasný mladík Endymión, kterého odsoudil nejvyšší bůh Zeus k věčnému spánku. Když se dostala na své noční pouti nad jeskyni v hoře Latmos, kde spal, vždy se k němu snesla a políbila ho svými paprsky. Podle převládajících zpráv se jí ho nikdy nepodařilo vzbudit; byla proto smutná a smutné bylo (a zůstalo) proto i její světlo. Podle jiných Endymión její lásku opětoval a měl s ní padesát dcer (tj. padesát měsíců mezi olympijskými hrami v Élide, odkud pocházel). Podle homérských Hymnů měla Seléné s nejvyšším bohem Diem dceru Pandeiu, "která i nesmrtelným bohům se jevila nad jiné krasnou".

Kult Selény, resp. Luny neměl v řeckořímském světě takový význam jako kult měsíčíich božstev na Východě, např. Nannara u Sumeru, Sína u Babylóňanu, Thovta u Egyptanu apod. Někdy splýval s kultem Artemidy, později také Hekaty. Zvlaštní chrámy ji Řekové (na rozdíl od Římanů v případě Luny) nestavěli; snad ani samotné oltáře.

Seléné znamená doslovně Měsíc, což se nejvhodněji odráží i v názvech takových dříve neznámých disciplín, jako jsou selenologie (nauka o Měsíci) a selenografie (obdoba geografie).

Římská socha bohyně měsíce Luny, nesoucí pochodeň, nebo Diana Lucifera ("Diana Nositelka Světla"), byla ztotožňována s řeckou Seléné (Vatican Museums)
Oltář Seléné, Louvre
Seléné, Pergamon Diova oltáře
Seléné a Endymion, Sebastiano Ricci
Seléné navštěvuje Endymiona na hoře Mount Latmus, John Atkinson Grimshaw 1879
Seléné a Endymion
Seléné a spící Endymion
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 anonim anonim | 11. února 2012 v 11:25 | Reagovat

:-)  ;-)  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama