When You Can Live Forever. What Do You Live For?

RHEIA - Matka Dia

29. dubna 2008 v 12:51 | Anya |  Řecké Bohynĕ
Rheia lat. Rhea nebo Ops byla manželka Titána Krona, matka Hestie, Démétry, Héry, Háda, Poseidóna a nejvyššího boha Dia.
Rheia podava Kronovi kamen zabaleny v plenach.

Pocházela ze stejnýh rodičů jako její manžel Kronos; jejím otcem byl bůh nebe Uranos a matkou bohyně země Gaia. Svých dětí si příliš neužila, přinejmenším ne v době, kdy byl Kronos nejvyšším vládcem. Každé ji totiž ihned po narození vzal a pozřel. Zabezpečoval se tak proti jejich případné vzpouře. Sám totiž kdysi povstal proti svému otci a zbavil ho vlády; důvodně se tedy obával, že děti se budou řídit jeho příkladem. Pět jich už takto uvěznil ve svých útrobách (kde jako božské bytosti i nadále žily) a chystal se pohltit i šesté, které Rheia čekala. K tomu však už nedošlo. Na radu své matky Gaie odebrala se Rheia na Krétu a v hluboké jeskyni na hoře Dikté tajně porodila syna, kterému dala jméno Zeus. Kronovi odevzdala dlouhý kámen zabalený do plen. Zhltl ho i s obalem a Zeus klidně vyrůstal pod ochranou nymf Adrásteie a Ídaie a horských démonů Kúrétu. Když dospěl, Kronovy obavy se splnily. Vzbouřil se proti němu, donutil ho vyvrhnout z útrob všechny sourozence a po desetiletém urputném boji s pomocí svých spojenců nad ním zvítězil. Zeus se tak stal novým nejvyšším bohem a vládcem nad nebem i zemi, Poseidón se ujal vlády nad mořem a Hádés v podsvětí. Mocnými bohyněmi se staly i Rheiny dcery Héra, Démétér a Hestia.

Ačkoli byla Rheia matkou nejvyšího boha, Řekové ji neprokazovali žádné zvláštní pocty. Zda ji stavěli chrámy, není bezpečně zjištěno; zřizovali ji však oltáře. V pozdějších dobách ji pod vlivem východních kultů ztotožňovali s maloasijskou "Velkou matkou" Kybelou. Římané ji uctívali pod jménem Rhea nebo Ops, později u nich rovněž splývala s Cybelou.

Hora Dikté, kde Rheia našla úkryt před Kronem, je na východní Krétě nad vesničkou Psychro. Tamější jeskyně je prostorná, s úzkým vchodem vysoko nad úpatím a bohatě vyzdobená stalaktity. Hora Ída, kde Zeus vyrůstal, je nejvyšší na Krétě (2456 m) a téměr přesně ve středu ostrova. V její jeskyni ve výši 1600 metrů se našly kultové památky z dob odkazovaných do mýtů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama