When You Can Live Forever. What Do You Live For?

PÝTHÓN - Drak

28. dubna 2008 v 13:29 | Anya |  Příšery
Pýthón lat. Pytho byl ohavný drak se šupinatým hadím tělem, syn bohyně země Gaie
Na přání bohyně Héry chtěl zahubit Titánku Létu, aby nemohla porodit děti, které čekala od Héřina manžela Dia. Létó se však s Diovou pomocí zachránila na ostrově Délu a dala tam život dvojčatům: bohyni Artemidé a bohu Apollónovi. Když Apollón dospěl, vypravil se za Pýthónem, aby se mu za pronásledování matky pomstil. Našel ho v hluboké rokli pod Parnasem a svými šípy ho zabil.

Na místě, kde potom Apollón Pýthóna pohřbil, založil chrám a věštírnu, ve které oznamoval ústy kněžky Pýthie Diovu vůli lidem. Na jeho hrob položil velký zaoblený kámen, který podle Řeků označoval střed světa. Aby po Pýthónovi nezůstala ani památka, změnil Apollón jméno místa, kde žil, z Pýthó na Delfy.

Delfská svatyně existovala podle archeologických výzkumů už počátkem mykénské doby, tj: v 15.-14. století př. n. l. Původně v ní byla uctívána bohyně země Gaia; drak Pýthón byl pak považován za jejího strážce. Apollónovou svatyni se stala asi ve 12. století př. n. l. Starý Apollónův chrám zničil roku 548 př. n. l. požár, nový padl roku 373 př. n. l. za oběť zemětřesení. Dnešní trosky pocházejí až z třetí jeho výstavby v letech 370-330 př. n. l. Spolu s pozůstatky pokladnic, kaplí, staveb na Mramorové terase atd. a s dokonale zachovalým divadlem a stadionem patří Delfy, staré Pýthónovo sídlo, k nejimpozantnějším památkám antického Řecka.

Apollón a Pythón, J. M. W. Turner
Pýthón, Léto s Apollónem a Artemis
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik Vám je roků

Méně než 15 40.8% (111)
15 - 18 24.6% (67)
19 - 25 17.3% (47)
26 a více 17.3% (47)

Komentáře

1 MoledMoirl MoledMoirl | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 20:23 | Reagovat

cialis 20 mg wikipedia

      <a href=http://cheapcialisuik.com/>tadalafil</a>

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis</a>

    cialis 5 mg como tomar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama